آزمون  USMLE چیست؟

آزمون USMLE یا United States Medical Licensing Examination مختص داوطلبانی است که تقاضای دریافت گواهینامه تأییدیه مهارت پزشکی جهت طبابت یا ادامه تحصیل در ایالات متحده آمریکا را دارند. همه‌ی کسانی که از رشته‌های پزشکی در داخل و خارج از ایالات متحده فارغ‌التحصیل شده‌اند بایستی برای ادامه تحصیل و یا کار در این آزمون شرکت کنند.

آزمون USMLE چیست؟

بعلاوه کسانی که خارج از ایالات متحده و کانادا مشغول به تحصیل بوده‌اند باید مدارک تحصیلی خود را از طرف مؤسسه ECFMG تأیید صلاحیت کنند تا بتوانند در این آزمون شرکت کنند.

برای اطلاع از مکان‌های برگزاری آزمون به سایت www.prometric.com مراجعه کنید.

آزمون USMLE جهت دریافت گواهینامه ECFMG چهار مرحله دارد:

آزمون USMLE چیست؟

مرحله اول یا Step1: این مرحله جهت سنجش علوم بالینی است. این آزمون ۷ مرحله دارد و هر مرحله ۶۰ دقیقه زمان دارد که شامل ۴۶ سوال است. در کل متقاضی بایستی ۳۲۲ سوال را پاسخگو باشد. در تصویر مراحل این آزمون را مشاهده می‌کنید.

آزمون USMLE چیست؟

نحوه امتیازدهی در مرحله اول:بعد از آزمون یک گزارش الکترونیکی از آزمون برای داوطلب فرستاده می‌شود که حاوی یک امتیاز ۳ رقمی است که بایستی بیشتر از ۲۲۱ باشد و این امتیازی است که برای مؤسسات ارسال می‌شود. یک امتیاز ۲ رقمی هم نشان داده می‌شود که بایستی بیشتر از ۷۵ باشد.

آزمون USMLE چیست؟

آزمون USMLE چیست؟

Step2-ck:این مرحله جهت سنجش دانش و مهارت‌های کلینیکی است. این آزمون یک روزه ۹ ساعته را به خود اختصاص می‌دهد و ۳۵۲ سؤال چند گزینه‌ای (MCQ) دارد که در ۸ مرحله ۶۰ دقیقه‌ای برگزار می‌شود. هر کدام از این مراحل شامل ۴۴ سؤال هستند. تعداد سوالات به صورت زیر طبقه‌بندی می‌شود:

  • تشخیص گذاری : ۲۵% تا ۴۰%
  • مکانیسم بیماری‌ها : ۲۰% تا ۳۵%
  • به کار بردن اصول مدیریتی : ۱۵% تا ۲۵%
  • ارتقای پزشکی پیشگیری و حفظ سلامتی : ۱۵% تا ۲۵%

براساس تجربیات داوطلب چند نوع سوال پایه به طور ثابت پرسیده می‌شود.

  • محتمل‌ترین تشخیص احتمالی چیست؟ ۴۰درصد
  • کدام یک از مراحل زیر مناسب‌ترین گزینه برای اولین مرحله در management است؟ ۲۰درصد
  • کدام یک از موارد زیر مناسب‌ترین انتخاب برای مرحله بعد است؟ ۲۰درصد
  • محتمل‌ترین علت . . . . . چیست؟ ۵درصد
  • محتمل‌ترین عامل بیماریزا در . . . . . چیست؟ ۳درصد
  • محتمل‌ترین عامل پیشگیری کننده در . . . . . . چیست؟ ۲درصد

آزمون USMLE چیست؟

Step2-cs: این مرحله هم برای سنجش دانش و مهارت‌های کلینیکی است اما  عامل تمایز آن این است که به صورت شفاهی است و هر داوطلب باید ۱۲ بیمار را مورد ارزیابی قرار دهد. در این مرحله همه‌ی ویزیت‌ها به طور دقیق بررسی می‌شود و در واقع در این مرحله بیشتر معیاری برای داوطلبان بین‌المللی است که روابط زبانی خود را بسنجند. که هم باید به درستی زبان انگلیسی را درک کنند و هم بتوانند با مهارت‌های نوشتاری انگلیسی خود به صورت مختصر شرح حال بیمار را توضیح دهند.

حداقل نمره قبولی برای رشته‌های مختلف :

حداقل نمراتی که فرد باید در رشته‌های مختلف کسب کند تا پذیرش شود به صورت زیر است:

آزمون USMLE چیست؟

Step3: این مرحله مهارت‌های مدیریت درمان طبق استانداردهای آمریکا را مورد سنجش قرار می‌دهد. برای رزیدنت شدن در آمریکا باید مراحل ۱ تا ۳ و برای دریافت مجوز طبابت ( اخذ ویزای کار یا  H1) باید همه‌ی مراحل را گذراند.

دو مرحله اول در کشورهای مختلفی از جمله امارات و ترکیه انجام می‌شوند. اما مراحل ۳ و ۴ فقط در کشور آمریکا انجام می‌شود.

هزینه‌ی آزمون برای مرحله یک و دو ۸۶۵ دلار و برای مرحله سه ۱۵۰۵ دلار است اما این آزمون هزینه‌های جانبی دیگر نظیر Application For ECFMG دارد که فهرست کاملی از آنها را می توانید در اینجا ببینید.

مطالب مرتبط:

آزمون EPT چیست؟

آزمون MSRT چیست؟

Glossary of Usage

ساختار آزمون تافل iBt

مطلب قبلیمطلب بعدی

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است