انتشار اسامی هزار مجله نامعتبر و جعلی علمی

فهرست مجلات نامعتبر و جعلی توسط معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت اعلام شد و مقالاتی که از اول سال ۲۰۱۷ میلادی و بعد از آن در این مجلات منتشر شوند، نامعتبر خواهند بود.

این فهرست از طریق آدرس http://blacklist.research.ac.ir در دسترس است. معاون تحقیقات و فناوری این وزارتخانه با اعلام این خبر گفت: متأسفانه در سال‌های اخیر، برخی از افراد سودجو با راه‌اندازی مجلات صرفاً تجاری و غیرعلمی و یا جعل وب سایت‌ مجلات دیگر، اقدام به فریب محققان کرده و با دریافت مبالغی، اقدام به انتشار مقاله با هر کیفیتی می‌کنند.

وی افزود: این مجلات که عمدتاً با واژه Predatory Journals شناخته می‌شوند، ضمن ارسال ایمیل‌های انبوه و درخواست دریافت مقاله، مقالات دریافتی آنها را بدون داوری علمی و در زمان کوتاه پذیرش و منتشر می نمایند. بدیهی است چاپ مقالات در این نوع مجلات، علاوه بر اتلاف وقت و هزینه، بی‌اعتباری و آسیب نویسنده، دانشگاه و کشور ارسال‌کننده مقاله را در پی‌ خواهد داشت.

دکتر رضا ملک زاده گفت: با توجه به پیچیدگی فرآیند شناسایی مجلات نامعتبر و جعلی و نیاز به معرفی این گروه از مجلات به جامعه علمی کشور، این معاونت، اقدام به ارزیابی مجلات موجود کرده و فهرست مجلات نامعتبر و جعلی را در آدرس فوق منتشر کرد. وی افزود: این مقالات برای ارتقاء، ترفیع، تشویق و پاداش مقالات، ارائه مقاله حاصل از طرح‌ تحقیقاتی، شرکت در جشنواره‌های رازی،‌ شهید مطهری و هرگونه جشنواره‌های دانشگاهی و نیز تمامی فرآیندهای علمی، آموزشی و پژوهشی اعضای هیات علمی و دانشجویان فاقد ارزش و هرگونه امتیاز خواهد بود و هیچ امتیازی از مقالات مجلات نامعتبر به افراد داده نمی شود.

وی افزود: مقالات منتشر شده در این مجلات به عنوان مقاله استخراج شده از پایان‌نامه، برای دفاع پایان‌نامه دانشجویان و نیز مقالات ارائه شده برای اخذ پذیرش در رشته‌های دکتری پژوهش محور نیز قابل قبول نخواهد بود.

دکتر ملک زاده خاطر نشان کرد: با توجه به تعدد مجلات نامعتبر و افزوده شدن روزانه تعداد این مجلات در دنیا، فهرست حاضر نمی‌تواند دربرگیرنده تمامی مجلات نامعتبر جهان باشد.

امکان بررسی اعتبار مجله با درخواست اساتید و دانشجویان

وی یادآور شد: در این مورد اساتید، دانشجویان و پژوهشگران می توانند از طریق گزینه «پیشنهاد مجله برای بررسی» در سامانه فوق و یا ضمن مکاتبه رسمی، نسبت به معرفی مجلات نامعتبر موردنظر به معاونت تحقیقات و فناوری اقدام کنند تا موضوع توسط کارشناسان مربوطه مورد بررسی قرار گیرد. معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت تاکید کرد: عدم وجود یک مجله در فهرست مجلات نامعتبر و جعلی، الزاماً دلیل بر دارای اعتبار بودن آن مجله نیست اما وجود مجله در این فهرست قطعاً نشان دهنده عدم اعتبار آن است.

دوره آموزش اماری   /   کارگاه اموزش مدیریتی   آموزش پایان نامه نویسی  /   آموزش مقاله نویسی

مطلب قبلیمطلب بعدی

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است