طبق آخرین گزارش مجله ساینس دزدی مقالات آکادمیک تنها به کشورهای فقر دنیا محدود نمی‌شود بلکه کشورهای پیشرفته هم به این جریان پیوسته اند.

مجله معتبر ساینس در گزارشی به دانشجوی مقطع دکترا در خاورمیانه اشاره می‌کند که برای به به نتیجه رساندن پروژه خود با توجه به مشکلات اقتصادی جهت دستیابی به مقالات آکادمیک ناچار به پرداخت پول نسبتاً قابل توجهی می‌باشد.این مجله بیان کرده است: این دانشجو برای خواندن مقاله‌ای در نشریه تخصصی Applied Mathematics and Computation  متعلق به سال ۲۰۱۱ باید ۲۸ دلار به ناشر آن یعنی مؤسسه Elsevier پرداخت نماید. همچنین نرخ مقاله‌ای متعلق به سال ۲۰۱۵ که در نشریه تخصصی Operations Research از سوی شرکت آمریکایی INFORMS منتشر شده ۳۰ دلار است.

دانشجویانی از این قبیل باید برای تکمیل پروژه خود، بودجه‌ای در حدود یکهزار دلار در یک هفته پرداخت کنند که این پول با هزینه زندگی یک ماه  آنها برابری می‌کند و این روندی است که این دانشجویان باید سالها سپری کنند. همین مسایل باعث می‌شود که این دانشجویان دو راه بیشتر نداشته باشند: ترک تحصیل یا روی آوردن به راههای غیرقانونی برای به دست آوردن مجلات و مقاله های آکادمیک مورد نیاز.

ساینس ادامه می‌دهد: این دانشجویان (که اغلب در کشورهای مورد تحریم یا دارای شرایط سخت اقتصادی زندگی می‌کنند) به Sci-Hub  روی می‌آورند یعنی بزرگترین وبسایت دزدی مقالات و مجلات آکادمیک جهان! و این عمل بدون هیچ احساس گناهی انجام می‌شود زیرا عقیده دارند که قیمت بالای این مجلات به نوعی رشد علمی آنها را کند می‌کند. اما داستان Sci-Hub چیست؟ Sci-Hub وبسایتی است که حاوی بیش از ۵۰ میلیون مقاله آکادمیک می‌باشد و کاربران می‌توانند به طور رایگان از آن بهره ببرند. در این وبسایت مقالات به روز علمی دنیا  بارگذاری می‌شوند. این وبسایت در سال ۲۰۱۱  توسط الکساندر اباکیان از قزاقستان راه اندازی شد. این اقدام در جهت از میان برداشتن دیوار «پرداخت پول» برای استفاده از مقالات آکادمیک صورت گرفت تا  نگرانی محققان و دانشجویانی که به دیوار می‌رسیدند را از میان بردارد. این وبسایت مورد شکایت مجلات علمی و آکادمیک معتبر جهان قرار دارد تا جایی که انتشارات Elsevier که در زمینه انتشار مقالات علمی و پزشکی شهرت جهانی دارد در سال ۲۰۱۵ از Sci-Hub به دادگاهی در نیویورک شکایت کرد. مجله ساینس اعلام کرده است در تازه‌ترین بررسیهای آماری صورت گرفته شمار استفاده کنندگان از این وبسایت رو به افزایش می‌باشد و تنها طی ۶ ماه منتهی به ماه مارس۲۰۱۶ حدود ۲۸میلیون مقاله در این وبسایت بارگذاری کرده است. اما نکته جالب این آمار به استفاده کنندگان مربوط می‌شود. براین اساس بیشترین مقدار درخواست با آمار ۴.۴ میلیون دانلود از چین و ۳.۴ میلیون از هند، نشان دهنده این است که دو کشور آسیایی در صدر استفاده کنندگان از مقالات آکادمیک دزدی جهان قرار دارند. براساس اعلام ساینس ایران نیز بعد از این دو کشور قرار دارد.

مطلب قبلیمطلب بعدی

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است