دانشگاه آزاد  در حال تهیه فهرست نشریات نامعتبر

دانشگاه آزاد  در حال تهیه فهرست نشریات نامعتبر و کم‌اعتبار با همکاری دو وزارتخانه

دانشگاه آزاد  با همکاری وزارت بهداشت و وزارت علوم در حال تهیه فهرست جامع و کامل مجلات نامعتبر و کم‌اعتبار میباشد. رئیس مرکز علم و علم‌سنجی این دانشگاه بیان کرد: «دانشگاه آزاد اسلامی نزدیک به مدت دو سال است که در حال بررسی مجلات است. مجلات نامعتبر و کم‌اعتبار، مجلاتی هستند که دستاوردهای پژوهشی استادان و دانشجویان را دریافت میکنند و در انتها کمکی به ارتقای رتبه علمی آنها در پایگاه‌های معتبر بین‌المللی نمی‌کنند. این مجلات از طریق واسطه‌هایی، مقالات را دریافت می‌کنند و در یک فرآیند بدون داوری یا داوری‌های خیلی کوتاه‌مدت و با گرفتن مبلغ زیادی از نویسنده، آنها را چاپ می‌کنند. اما نهایتاً این مجلات و مقالات برای ارتقای رتبه دانشگاه و کشور ارزشی ندارند. هر چند ممکن است خروجی داده‌ها خوب باشند اما چون مجلات رتبه خوبی ندارند و نامعتبر هستند، باعث می‌شوند آن نتایج خوب هم از بین برود.»

ایشان افزودند: «ما در حال شناسایی این مجلات هستیم و به واحدهای دانشگاهی هم آموزش‌های لازم داده شده است. واحدهای دانشگاهی مجلاتی را که به آنها مشکوک هستند به معاونت پژوهشی دانشگاه اعلام می‌کنند و مجلات در کمیته اعتبارسنجی با کمک‌ مجرب‌ترین پژوهشگران بررسی می‌شوند و مرتب فهرست‌ نشریات نامعتبر را در سایت معاونت پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی اعلام می‌کنیم.»او ادامه داد: «دانشگاه آزاد اسلامی و وزارت بهداشت با همکاری هم تصمیم گرفته‌اند فهرست نشریات نامعتبر را بررسی کنند و مواردی را که هم‌پوشانی دارند، مشخص و فهرست کامل و جامعی از نشریات نامعتبر منتشر کنند.»

رئیس مرکز علم و علم‌سنجی این دانشگاه همچنان اعلام کردند: «به هر حال در سایت معاونت پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی فهرست نشریات نامعتبر اعلام‌شده از سوی دانشگاه، وزارت علوم و وزارت بهداشت قرار دارد و  واحدها باید به هر سه فهرست مراجعه کنند و از چاپ مقالات در این مجلات جلوگیری کنند و به نحو مطلوب به دانشجویان و استادان اطلاع‌رسانی کنند. ما با هر دو مجموعه وزارت بهداشت و وزارت علوم همکاری می‌کنیم تا فهرست جامع مورد تایید هر سه مجموعه آماده شود و اقدامات زیادی هم در دانشگاه برای جلوگیری از تخلفات علمی و چاپ مقالات در نشریات نامعتبر و کم‌اعتبار انجام شده و در حال انجام است.»

فهرست نشریات نامعتبر

کارگاه آموزشی مدیریتی

دوره spss

آموزش نرم افزار های مدیریتی

مطلب قبلیمطلب بعدی

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است