۴دلیل استفاده از نظر سنجی آموزش آنلاین

۴دلیل برای اینکه شما باید از نظرسنجی در آموزش آنلاین خود استفاده کنید.آیا شما تلاش می‌کنید که ارتباط خود را با فراگیران حفظ کنید؟ نظرسنجی می‌تواند به شما کمک کند که همکاری خود با فراگیران را افزایش دهید و مهارت‌های تفکر انتقادی و حفظ اطلاعات آنها را تقویت کنید. بقیه متن را بخوانید تا بفهمید که چرا باید از نظرسنجی در آموزش آنلاین خود استفاده کنید.

آموزش آنلاین یک سبک یادگیری نسبتاً جدید است اما سرعت پیشرفت آن خیلی بالا بوده است. متخصصان آموزش و توسعه (L&D) پیوسته وجوه مشترک آموزش خود را اصلاح می‌کنند تا بهتر بتوانند نیازهای فراگیران خود را برآورده سازند و در نتیجه ارتباط و مشارکت بیشتر آنها را ترغیب نمایند.

البته بخاطر اینکه محیط آنلاین ارتباط رودررو را حذف می‌کند، بزرگترین شکایتی که اغلب متخصصان می‌کنند عدم ارتباط با فراگیران است.

این مسئله سبب می‌شود که نظرسنجی به یکی از بهترین راه‌ها برای بدست آوردن همان سطح از ارتباط تبدیل شود. نظر فراگیران به شما کمک می‌کند که همکاری با فراگیران را افزایش دهید و مهارت‌های تفکر انتقادی و حفظ اطلاعات آنها را تقویت کنید.

همچنین در مورد اینکه چه چیزهایی در آموزش شما عملی و کاربردی است به شما بازخورد می دهند.

۱- نظرسنجی‌ها ساده و ترغیب کننده هستند. روشهای دیگر آنلاین (مانند پروژه‌های گروهی و انجمن‌هایی برای بحث و گفتگو) کمی خسته‌کننده هستند و استفاده از آنها سخت است. از طرف دیگر، آرای اجتماعی ساده و راحت هستند. فرآیند نظر دادن جریان آسانی دارد و فراگیران پس از ثبت نظر خود با نتایج جالبی روبرو می‌شوند که به شیوه قابل فهمی نشان داده می‌شود. فراگیرانی که معمولاً در بحث‌های آنلاین مشارکت نمی‌کنند اغلب استفاده از آرا را جالب می‌دانند.

یک فراگیر کمرو و خجالتی ممکن است فرآیند نظرسنجی را مناسبتر و راحتتر بداند چون پاسخ ها معمولاً کوتاه هستند، داده شده‌اند و فقط باید یکی از آنها را انتخاب کند. بطور کلی تقریباً همه برای نتایج رأی دهی کنجکاو هستند و آرا باعث می‌شود که تمایل بیشتری به شرکت در آن پیدا کنند.

۲- نتایج آرای افراد هم فکر سبب ترغیب عزت نفس می‌شود مردم چه متوجه باشند و چه نباشند، تقریباً همه افراد به پذیرفته شدن از سوی همسالان خود تمایل دارند. آنها تلاش میکنند که جایگاه خود را پیدا کنند و جذب افرادی شوند که ایده‌آل‌ها و علایق مشابهی دارند. این مفهوم اثبات تجربی نیز نامیده می‌شود. زمانیکه فراگیر نتایج آرا را می‌بیند که با پاسخ‌های او مطابقت دارند، احساس پذیرفته شدن توسط دیگران به او دست می‌دهد. این سبب تقویت عزت نفس می‌شود که می‌تواند اثرات مثبت زیادی در محل کار و در زندگی روزمره برای فراگیر داشته باشد.

استلا کالینز در کتاب خود با نام عصب‌شناسی برای یادگیری و پیشرفت، بیان می‌کند که پذیرش سطوح Oxytocin (هورمون شادی) را در مغز افزایش می‌دهد و طبیعی است که سطح شادی و عزت نفس کلی فراگیر با تأیید شدن افزایش پیدا کند. بسیاری از فراگیران از احساس تنهایی و انزوا رنج می‌برند. در یک رأی گیری اخیر در مورد بیماری‌های روانی در بین دانشجویان، حدود ۴۴ درصد فراگیران احساس افسردگی را گزارش کردند.

این احساسات می‌تواند تأثیر منفی بر عملکرد فراگیر داشته باشد و سبب شود که در تعاملات اجتماعی آنلاین از افراد خوش مشرب و اجتماعی دوری کند. زمانیکه آرای اجتماعی عزت نفس فرد را تقویت می کند، موفقیت کلی فرد را هم تقویت می‌کند.

۳- نظرات متفاوت سبب ترغیب تفکر انتقادی می‌شود و نتایج آرا می‌تواند ایده‌های فراگیر را ترغیب کند، برعکس، نظرات متفاوت می‌تواند فراگیران را به فکر کردن خارج از کادر محدود ترغیب کند. مطالعات نشان داده است که افراد از طرد شدن (FOMO) می‌ترسند. هیچ کس دوست ندارد که یک فرد خارج از جمع باشد. زمانیکه فراگیری نتایج آرا را مشاهده می‌کند که با پاسخ‌های او تفاوت دارد، از خود می‌پرسد که چرا اینطور است. این افراد یاد می‌گیرند که در مورد پاسخ‌های خود بیشتر فکر کنند و تلاش کنند که دیدگاه‌های افراد را درک کنند و باورهای خود را مورد تحلیل قرار دهند. شما ممکن است بپرسید که چرا این فراگیران فرض می‌کنند که پاسخ‌های خود آنها ممکن است اشتباه باشد.

طبق گفته جولی درکسن (مؤلف کتاب طرحی برای نحوه یادگیری افراد)، اغلب افراد نظرات دو گروه را نسبت به گروه‌های دیگر بالاتر می‌دانند. این دو گروه کارشناسان و همسالان هستند. چرا این دو گروه چنین تأثیری بر روی تفکر فراگیران دارند؟ درکسن می‌گوید که:”ما نمی‌توانیم در مورد همه چیز متخصص باشیم بنابراین یک راه ساده‌تر اینست که از نظرات افرادی استفاده کنیم که به آنها احترام می‌گذاریم و افرادی که دنبال توصیه‌های آنها هستیم. اگر این افراد به ما بگویند که یک چیز سودمند است، ما احتمال بیشتری دارد که این چیز را امتحان کنیم.”این مسئله مسلماً در یک محیط یادگیری آنلاین نیز صادق است. فراگیری که یک نظر غیرمحبوب یا پاسخ غلط را نوشته است معمولاً به نظرات اکثریت اعتماد می‌کند که نظر متفاوتی را بیان کرده‌اند و حتی از خود نمی‌پرسد که چرا. زمانیکه فراگیران پاسخ‌ها را نمی‌دانند به شما (بعنوان یک مربی متخصص) یا همسالان دیگر متوسل می‌شوند، که این دقیقاً چیزی است که شما در آموزش آنلاین خواستار آن هستید.

4دلیل استفاده از نظر سنجی

۴- آرا بهترین راه برای جمع‌آوری بازخورد هستند بدون تردید آرا بهترین راه برای جمع‌آوری بازخورد از فراگیران هستند. بسیاری از مؤسسات آموزشی آنلاین از طریق ایمیل یا یک سیستم پیام‌دهی دنبال جمع آوری بازخورد هستند. این سیستم‌ها همگی ارتباط صادقانه را تضعیف می‌کنند بخاطر اینکه گمنامی فراگیران رعایت نمی‌شود. آنها ممکن است از انتقام‌گیری شما یا انتقاد از سوی همسالان خود بترسند و یا ممکن است سیستم بازخورد را دشوار ببینند و از شرکت در آن خودداری کنند. استفاده از آرا ساده‌تر است و افراد به آسانی در آنها شرکت می‌کنند. شما تقریباً همیشه می‌توانید نتایج را بصورت گمنام نگه دارید، که سبب ترغیب فراگیران خجالتی یا محتاط برای شرکت در این نظرسنجی می‌شود. بازخورد فراگیران برای موفقیت تدریس شما بعنوان یک مربی آموزش آنلاین خیلی مهم است. آرا، پاسخ‌هایی را به شما می‌دهند که به آن نیاز دارید و بنابراین می‌توانید دقیقاً ارزیابی کنید که چه چیزی را درست انجام می‌دهید و تغییرات ضروری را انجام دهید.

جهش آرای اجتماعی بخش ضروری از یادگیری آنلاین هستند. آنها به فراگیران کمک می‌کنند که از منطقه راحت خود پا فراتر بگذارند و نظرات خود را با همسالان خود و با شما به اشتراک بگذارند. وقتی که پاسخ‌ها با پاسخ‌های جمع مطابقت داشته باشد، فراگیران احساس پذیرفته شدن و خوشحالی می‌کنند. وقتی پاسخ‌ها متفاوت باشد، فراگیران تلاش میکنند که دلیل آنرا پیدا کنند. آرا زمانیکه بعنوان روشی برای بازخورد مورد استفاده قرار گیرند، ابزار عالی برای بهبود در آموزش هستند. مهمتر از همه اینکه، طراحی آرا آسان و سریع است. اگر در فکر استفاده از آرای اجتماعی برای یادگیری آنلاین خود هستید همین اکنون دست به کار شوید.

کارگاه آموزشی مدیریتی

آموزش نرم افزار های مدیریتی

دوره amos

مطلب قبلیمطلب بعدی

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است