The Association Of Chartered Certified Accountants یا  ACCA بزرگترین مجموعه حسابداری و حسابرسی مالی در دنیا است که در حال حاضر ۲۱۰۰۰۰ دانشجو و ۱۱۰۰۰۰ عضو در ۱۷۰ کشور دنیا مشغول به فعالیت در این مجموعه هستند. برای ثبت نام در این دوره‌ها بایستی به‌ این آدرس به نشانی www.acca.org  مراجعه کنید.

در هر جای دنیا که باشید می توانید در این دوره شرکت کنید و بسته به شرایط زمانی که در اختیار دارید برای اتمام این دوره ۱۰ سال زمان در اختیار شماست که البته اغلب افراد معمولا این دوره را ۳ تا ۴ ساله تمام می کنند. همه ی امتحانات این دوره بر اساس استانداردهای حسابداری و حسابرسی مالی دنیا برگزار می گردد. بعضی کشور ها این آزمون ها را بر اساس قوانین حقوقی و مالیاتی کشور خودشان تنظیم کرده اند که متقاضی با توجه به نیاز خود در مورد نوع آن حق انتخاب دارد. ACCA روند مخصوص به خود را برای آزمون با پیشرفته ترین امکانات ارائه می دهد که تمامی مراحل آن از ثبت نام گرفته تا اعلام نمرات را برای داوطلبان به صورت آنلاین ارائه می دهد. این دوره های آموزشی در ۴۰۰ مرکز معتبر این دوره در سرتاسر دنیا برگزار می شود که متقاضیان می توانند در هر کدام از آنها این دوره را بگذرانند. طرح ثبت نام دانشگاهی یا University & College Registration Scheme با علامت اختصاری (UCRS) آموزشی با کیفیت مطلوب را به شما پیشنهاد می کند. مراکز مورد تأیید ACCA در میان سایر مؤسسات دیگر بهترین استاندارد آموزشی را در سطح بین المللی رعایت می کنند.

images

چهارده درس دوره آموزشی ACCA در سه سطح ارائه می شوند:

سطح اول: اصول حسابداری را معرفی می کند ونقش اطلاعات مالی در مسائل اساسی مدیریت را مشخص می کند.

سطح دوم:  شامل مهارت های فنی و اصلی حسابداری لازم برای کسانی است که در زمینه مالی فعالیت می کنند. در این سطح بیشتر تأکید بر چهارچوب قانونی و اساسی حاکم بر تجارت است.

سطح سوم: نقش حسابدار در مدیریت استراتژیک یک سازمان را تعریف می کند. با توجه به حق انتخابی که دانشجویان در این سطح در اختیار دارند، قادر خواهند بود تا بر حیطه ی فنی خود تمرکز بیشتری داشته باشند.

keep-calm-and-study-for-acca-exams-1

ارزیابی

سطح اول شامل سه امتحان است که از روش ارزیابی عینی Objective)) استفاده می کنند.

سطح دوم شامل مجموعه ای از سوالات محاسبه ای ، موضوعی و توصیفی است. کسانی که سطح اول و دوم را با موفقیت پشت سر می گذارند از طرف دانشگاه Oxford Brookes مدرک کارشناسی حسابداری کاربردی Accounting Applied  دریافت می کنند.

سطح سوم هفت آزمون را پوشش می دهد که داوطلب باید پنج مورد از آنها را بگذراند. این مرحله شامل سه آزمون اجباری و دو آزمون اختیاری است که از بین ۴ آزمون انتخاب می شوند. ۴ امتحان انتخابی شامل حسابرسی و خدمات بیمه  Audit & Assurance Services ، مالیات پیشرفته Advanced Taxation ، مدیریت عملکرد Performance Management و مدیریت اطلاعات مدیریت Business Information Management است. اگر دانشجویی موفق به گذراندن یک یا چند مورد از مواردی که انتخاب کرده نشود ویا به لحاظ شغلی وضعیت متغیری پیدا کند می تواند در انتخاب خود تجدید نظر کند. در سطح سوم سوالات به صورت  case study می باشند تا مهارت های تحلیل و ارزیابی دانشجو را به صورت حرفه ای بررسی کنند. این امتحانات از نظر سطح تحصیلی با کارشناسی ارشد انگلستان برابری می کنند. این آزمون در سرتاسر دنیا در ۳۰۰ مرکز دو بار در سال برگزار می شود ( ژوئن و دسامبر ) . متقاضی می تواند حداکثردر یک نوبت در ۴ امتحان شرکت کند.

تمامی افرادی که دارای مدرک دیپلم هستند می توانند در این دوره شرکت کنند اما کسانی که مدرک کارشناسی حسابداری دارند می توانند با تأیید ACCA از گذراندن تعدادی واحد ها معاف شوند که البته این معافیت ها در مرحله ۳ نمی گنجد.

 new cover

مدارک مورد نیاز جهت شرکت در  دوره آموزشی ACCA :

  1. تکمیل فرم ثبت نام ACCA
  2. ترجمه رسمی آخرین مدرک تحصیلی
  3. یک قطعه عکس پاسپورتی
  4. فتوکپی ترجمه رسمی شناسنامه یا گذرنامه
  5. پرداخت حق عضویت سالانه ( این مبلغ هر ساله توسط ACCA تعیین و اعلام می گردد. در حال حاضر مبلغ آن ۶۶ پوند است که ارسال آن از طریق PIAA به ACCA انجام می شود.

PIAA پس از دریافت مدارک بالا آنها را برای بررسی و ارزیابی به ACCA می فرستد . معمولا ۳ تا ۴ ماه طول می کشد تا مدارک بررسی شوند و کارت دانشجویی صادر شود . ضمنا برای شرکت در امتحان هر درس نیز باید بین ۴۵ تا ۵۵ پوند پرداخت کنند. این امتحانات در حال حاضر در دانشگاه صنعت نفت تهران برگزار می شود.

مطالب مرتبط:

آزمون EPT چیست؟

آزمون MSRT چیست؟

آزمون  USMLE چیست؟

Glossary of Usage

ساختار آزمون تافلiBt

مطلب قبلیمطلب بعدی

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است