روش جستجوی مقالات علمی

روش جستجوی مقالات علمی؛ معرفی بهترین موتورهای جستجوی آکادمیک

یکی از دغدغه‌های اصلی دانشجویان، به‌ویژه دانشجویان تحصیلات تکمیلی، همواره نحوه‌ی دسترسی و خواندن مقالات علمی معتبر بوده است.

زیرا دانشجویان برای تمامی وظایفی که در طول عمر آکادمیک خود با آن مواجه می باشند ، از انجام یک تحقیق علمی گرفته، تا خواندن مقالات مرتبط با یک سیلابس درسی، تا نگارش و چاپ مقاله علمی تا در نهایت انتخاب موضوع و نوشتن پایان‌نامه در مقاطع کارشناسی ارشد یا دکتری، دانشجویان و محققین نیازمند انتخاب موضوع مناسب تحقیق هستند و قدم نخست انتخاب موضوع تحقیق به منظور انجام مناسب تمامی اقدامات ذکر شده، جستجو و یافتن مقالات علمی معتبر است.

۳ موتور قدرتمند جستجوی مقالات آکادمیک را برای استفاده صحیح تمامی دانشجویان و پژوهشگران در این مقاله معرفی شده است .

۱ – Google Scholar ( گوگل اسکالر( جامعترین و سریعترین روش جستجوی مقالات علمی

ابَر موتورجستجوی علمی شرکت گوگل

گوگل اسکالر ( که با اشتباه گوگل اسکولار نیز تلفظ می شود( را می توان سریعترین و آسانترین روش جستجوی مقالات علمی دانست. این سرویس، خدمتی از جانب غول جستجوگر جهان یعنی گوگل است که به صورت تخصصی برای یافتن مقالات، کتابها و مجلات علمی و تخصصی توسعه داده شده است. در گوگل اسکالر علاوه بر امکان دسته‌بندی اسناد علمی و پژوهشی بر اساس موضوعات، میتوان آنها را براساس موسسات و نهادهای منتشر کننده، نویسندگان، نشریه و تاریخ انتشار جستجو کرد. همچنین امکان جستجو در عنوان و یا در همه اطلاعات مقاله در گوگل اسکالر وجود دارد .

برخلاف موتور جستجوی جامع گوگل که برای مرتب کردن نتایج جستجو از الگوریتم‌های پیچیده‌ای استفاده می‌کند، در موتور جستجوی آکادمیک » ogle ScholarGo« تعداد ارجاعات به مقاله، رتبه آن مقاله را در  نتایج جستجو تعیین میکند و همچنین میتوان ترتیب نتایج را با کمک فیلترهای زمانی تغییر داد .

۲– Scopus ( اسکوپوس( یکی از قدرتمندترین فرا موتورهای جستجوی علمی محصول انتشارات الزویر

دومین روش جستجوی مقالات علمی، استفاده از موتور قدرتمند جستجوی انتشارات الزویر به نام Scopus می‌باشد. اسکوپوس بزرگترین پایگاه داده استنادی و چکیده‌نویسی از مجلات علمی، کتابها و مجموعه مقالاتی است که آنها را به صورت ویرایش شده و طبقه‌بندی شده در اختیار کاربران خود قرار می دهد.

این وبگاه مجموعه جامعی از نتایج پژوهشها و مقالات منتشر شده در سطح جهانی در زمینه‌های علم و فناوری، پزشکی، علوم اجتماعی، هنر و علوم انسانی، را با کمک ابزارهای هوشمند خود مورد کاوش و تجزیه و تحلیل قرار میدهد و در قالبهای متفاوت ( آمار و نمودارهای بصری( به تصویر میکشد .

اسکوپوس امکان جستجوی پیشرفته را برای بیش از بیش از ۷۵ میلیون رکورد مقاله موجود در دیتابیس خود فراهم می‌آورد . علاوهبر بخش جستجوی اصلی امکان جستجو بر اساس یک نویسنده یا گروهی از نویسندگان، میزان مقالات و سطح علمی نویسنده، محدود کردن دامنه جستجو با استفاده از کدهای موضوعی و امکاناتی دیگر برای بهبود نتایج، از ویژگیهای این موتور سرچ علمی بسیار قدرتمند محسوب میشود .

آنچه اسکوپوس را از دیگر موتورهای جستجوی آکادمیک متمایز میسازد، این است که این سرویس به خودی خود نمایه‌ای از تمامی مستندات علمی بهحساب می‌آید. در حقیقت این محصول همچون سرویس (Web of Science) شرکت تامپسون رویترز که اقدام به نمایه کردن ژورنالهای علمی معتبر، موسوم به ISI ، میکند؛ اسکوپوس نیز دارای نمایهای مجزا از بسیاری از ژورنالها و کنفرانسهای معتبر بین‌المللی است. از طرفی، برخلاف دیگر رقبای خود، این سرویس توسط یکی از معتبرترین و قدیمی‌ترین ناشران علمی بین‌المللی یعنی الزویر، توسعه داده شده است. بنابراین میتوان این امید را داشت که امکانات و روشهای جستجوی مقالات علمی در این موتور بسیار قدرتمندتر از دیگر سرویسهای مشابه باشد .

امّا شاید مهمترین ضعف آن نسبت به رقبا، این باشد که استفاده از خدمات این موتور منوط به تهیه حق اشتراک و پرداخت هزینه توسط مراکز تحقیقاتی و آکادمیک هست، و بنابراین نمیتوان به سادگی و به طور رایگان از خدمات این جستجوگر بسیار محبوب، استفاده کرد. اگرچه بسیاری از دانشگاههای ایران چندسالی است که به علت مشکلات و موانع مالی و ارزی امکان تهیه حق اشتراک این سرویس را ندارند، امّا  توصیه ما به کسانی که میخواهند به طور جدی و حرفهای اقدام به مقاله‌نویسی کنند، این است که از راههای میانبر، حساب کاربری را برای این سرویس تهیه کنند، تا بتوانند از امکانات بسیار این موتور جستجوی قدرتمند آکادمیک، کمال بهره را ببرند .

روش جستجوی مقالات علمی

 

۳ – Academic Search ( آکادمیک سرچ( رقیبی نسبتاً تازهوارد در بازار موتورهای

جستجوی علمی محصولی از شرکت مایکروسافت

یکی از دیگر سرویسهایی که باید از آن به عنوان روشی برای جستجوی مقالات علمی یاد نمود ، سرویس   Academic Search مایکروسافت میباشد. این سرویس بر اساس الگوریتم جستجوی level -Object( ) Vertical Search که یکی از روشهای نوین مورد استفاده در فراموتورهای جستجو است، توسعه یافته است. در حقیقت موتور آکادمیک سرچ مایکروسافت شبکه های معنایی متشکل از اطلاعات کتاب‌شناختی )متادیتا یا فراداده( برای مقالات علمی منتشر شده در مجلات، کنفرانس ها و نیز مقالات پژوهشگران و موسسات علمی و دانشگاهی است .

مایکروسافت این سرویس را در سال ۲۰۱۴ منتشر نموده  است و سرویس Microsoft Academic Search مدعی است که بیش از ۱۰ میلیون مقاله و ژورنال را تحت پوشش خود قرار داده است . می توان گفت که یکی از روش های آسان و رایگان جستجوی مقالات علمی استفاده از امکانات شرکت مایکروسافت است که برای رقابت با غول گوگل، اقدام به توسعهی این سرویس کرده است.

دوره آموزشی آماری

کارگاه آموزشی مدیریتی

دوره spss

آموزش نرم افزار های مدیریتی

دریافت مدرک معتبر

مطلب قبلیمطلب بعدی

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است