وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره سهم ایران از بازار فناوری اطلاعات دنیا اعلام کرد: سهم بازار فناوری اطلاعات ایران باید نسبت به تورم جهانی از ۳۵ هزار میلیارد تومان باید به ۱۴۰ هزار میلیارد تومان برسد.

ارزش بازار فناوری اطلاعات دنیا در سال ۲۰۱۲ بیش از ۲۵۰۰ هزار میلیارد یورو بوده است که ۶۰% آن به فناوری ارتباطات و ۴۰% آن به فناوری اطلاعات تعلق داشته است ولی آمارهای جهانی نشان می‌دهد که سهم فناوری اطلاعات بزودی به ۸۰% خواهد رسید.

این حرکت در کشور نیز کاملاً مشهود است و می‌توان گرایش مردم را در استفاده از شبکه‌های موبایلی به وضوح دید. ضریب استفاده فناوری اطلاعات در بین قشرجوان، دانشجویان و فارغ التحصیلان از مزیتهای نسبی این حوزه می‌باشد.

1894343

بر اساس سیاستهای کلی کشور و با توجه به میزان ۱% جمعیت کشور نسبت به دنیا، باید به همین میزان درصد تولید علم و فناوری اطلاعات در اختیار کشور باشد. طبق این محاسبه و ارزش حدودی ۳۵۰۰ میلیارد یورو بازار فناوری اطلاعات در سال ۲۰۱۵ سهم ایران معادل ۱۴۰ هزار میلیارد تومان می‌باشد که با میزان واقعی بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان اختلاف دارد. این نشان می‌دهد که علاوه بر وجود علاقه‌مندی کاربران، نیروی متخصص انسانی و زیرساخت‌های لازم، سهم فناوری اطلاعات از اقتصاد چشمگیر نیست.

مطلب قبلیمطلب بعدی

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است