هوش مصنوعی فرصت یا تهدید

هوش مصنوعی فرصت یا تهدید:این سوال که آیا هوش مصنوعی برای بشر فرصت بحساب می‌آید یا تهدید، هنوز مورد تردید است. در مقاله زیر ۷ چهره علمی شاخص دنیا در این رابطه نظر خود را بیان می‌کنند. در عصر حاضر، از هوش مصنوعی به عنوان یکی از پیشرفته‌ترین علوم نام می‌برند که البته موافقان و منتقدان خاص خود را هم دارد. بسیاری از محققین بر این باورند که توسعه علوم فضایی که هم اکنون در صدر بسیاری از تحقیقات علمی جهان قرار دارد بدون تکیه بر این علم امکانپذیر نمی‌باشد ولی در مقابل تعدادی دیگر هوش مصنوعی را تهدیدی بزرگ می‌دانند.

  • سم آلتمن

آلتمن که هم اکنون در پروژه طراحی نسخه منبع‌ باز هوش مصنوعی مشارکت دارد اعتقاد بر این دارد که در چند دهه آینده «هوش مصنوعی باز» (OpenAI) نسبت به هوش انسانی پیشی خواهد گرفت ولی اگر چنین دستاوردی در دسترس همگان باشد خطرات خاص خود را نیز به همراه خواهد داشت.

  • نیک بوستروم

بوسترم که مدیر ۴۲ ساله انستیتو آینده بشریت آکسفورد می‌باشد نگاه تاریکی نسبت به هوش مصنوعی دارد. او در کتاب خود تحت عنوان «ابر هوش: گذرگاه‌ها، خطرات، استراتژیها» که در سال ۲۰۱۴ چاپ شد، هشدار می‌دهد که هوش مصنوعی می‌تواند به سرعت دنیای انسانها را تیره و تار کند.

  • بیل گیتس

بیل گیتس که این روزها در ۶۰ سالگی مشغول فعالیت‌های خیرخواهانه می‌باشد نسبت به هوش مصنوعی نگاه مثبت دارد و معتقد است که تغییرات ناشی از گسترش هوش مصنوعی اثرات بسیار مثبتی خواهد داشت، اگر به خوبی مدیریت شود. البته او نیز دل‌نگرانی‌هایی دارد که نمی‌تواند آن را پنهان کند. گیتس می‌گوید که طی چند دهه آینده، هوش مصنوعی بقدری گسترش می‌یابد که قدرتش نگران‌کننده می‌باشد. همچنین اظهار می‌کند: من درک نمی‌کنم که چرا برخی مردم نسبت به هوش مصنوعی نگران نیستند!

  • استفن هاوکینگ

این فیزیکدان که نظرات قابل توجهی درباره اساس و پیدایش عالم و همچنین سیاه چاله‌ها مطرح کرده، از هوش مصنوعی به عنوان ابزار کمکی جهت ارتباط با دنیای اطراف استفاده می‌کند. او معتقد است هوش مصنوعی می‌تواند دارای اثرات مثبت و در عین حال مخرب بر تمدن بشری باشد. هاوکینگ ۷۴ ساله هوش مصنوعی را بارزترین اتفاق عنوان می‌کند که می‌تواند به بشریت در مبارزه با بیماری‌ها، فقر و جنگها کمکی بزرگ نماید اما در عین حال خود نیز می‌تواند عاملی در راستای نابودی بشر باشد.

هوش مصنوعی

  • میچیو کاکو

این نظریه‌پرداز ۶۹ ساله نگاهی واقع بینانه‌تر به این علم جدید دارد. او می‌گوید: اگر بشر در سیر پیشرفت این علم نتواند راه مناسب‌تری برای کنترل کردن هوش مصنوعی یاغی پیدا کند، آنگاه باید به تراشه‌ای فکر کند که با قرار دادن آن در مغز هوش مصنوعی آنرا خاموش کند.

  • ری کورزویل

این مخترع ۶۸ ساله، مدیر مهندسی گوگل و آینده‌پرداز فناوری اطلاعات چهره‌ای شناخته شده است که معتقد است هوش مصنوعی تا سال ۲۰۲۹ به مرز توانایی هوش انسان خواهد رسید و می‌توان برای درمان بیماری‌ها و کمک به بهبود وضعیت محیط زیست از چنین سطحی از هوش مصنوعی استفاده کرد.

  • الون ماسک

این ماجراجو که فکرهای بزرگی همیشه در سر می‌پروراند و  مالک اسپیس ایکس و مدیرعامل گروه خودروسازی تسلاموتور است، هم اکنون به دنبال اعزام نخستین گروه از انسانها به سیاره مریخ می‌باشد. ماسک معتقد است که هوش مصنوعی خطر بزرگی برای بشر بحساب می‌آید. این سرمایه‌گذار شناخته شده حتی توصیه می‌کند که قوانین بازدارنده‌ای در سطح جهانی وضع شود تا خطری از این بابت بشریت را تهدید نکند.

فرم جذب مدرس

EVIEWS

نرم افزارهای تحلیل آماری

آمورش تحلیل آماری

مطلب قبلیمطلب بعدی

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است