ویدئو در آموزش مجازی

 ویدئو در آموزش مجازی رایج‌ترین نوع یادگیری است

۵ دلیلی که استفاده از ویدئو در آموزش مجازی، رایج‌ترین نوع یادگیری است

استفاده از فایل‌های ویدئو در آموزش مجازی روزبه‌روز بیشتر می‌شود و فراگیران کم‌کم به این طرز فکر می‌رسند که فقط با نگاه کردن ویدئو می‌توانند یاد بگیرند. در اینجا دلیل این مسئله را توضیح می‌دهیم.

  ویدئو در آموزش مجازی

۵ دلیل محبوبیت ویدئوهای آموزشی

فرض کنید که شما یک عکاس تازه کار هستید که بتازگی اولین دوربین دیجیتالی نیمه حرفه‌ای خود را خریده‌اید. شما دفترچه راهنمای آنرا خوانده‌اید اما بسختی می‌توانید از روی نمودارهای کلی از طرز کار دوربین سر در بیاورید. شما می‌خواهید بیشتر بدانید و در عمل از امکانات دوربین استفاده کنید، چیزی که شما در واقع به آن نیاز دارید اثبات عملکردهای دوربین است. شما برای این منظور به کجا می‌روید؟ شرط می‌بندم اولین جایی که می روید یوتیوب است. یوتیوب دومین سایت پربازدید جهان است (که البته سایت گوگل اول است). این آمار اثباتی برای گفته من است: مردم عاشق ویدئو و یادگیری توسط تماشا کردن(بجای خواندن) هستند و اغلب ما به صفحه نمایش کامپیوتر خود معتاد هستیم. ما در این مقاله توضیح می‌دهیم که چرا ویدئو در یادگیری الکترونیکی اینقدر رایج شده است.

۱- از اولویت یادگیری ذاتی ما پشتیبانی می‌کند، ما یاد گرفته‌ایم که با نگاه کردن والدین خود چطور رفتار کنیم. در واقع نظریه یادگیری اجتماعی روانشناس معروف آلبرت باندورا بیان میکند که افراد رفتار خود را از طریق مشاهده، تقلید و مدلسازی از محیط یاد می‌گیرند. این افراد بتدریج رفتار خود را در عمل اثبات می‌کنند و یا یک کار را بصورت کلامی توصیف می‌کنند. شاید این مسئله بتواند عشق ما به تماشای اثبات بصری را توضیح دهد. ویدئو در آموزش مجازی روش قوی برای ایجاد مجدد این تجربه است. تکنولوژی کلاس درس مجازی با فراهم سازی تدریس فوری، امکان نظردهی، و همکاری فراتر می‌رود.

 ویدئو در آموزش مجازی

۲-  ویدئوی آموزشی درک ما را به چالش می‌کشد،

 پیشرف‌های تکنولوژیکی بدین معناست که ما پیوسته باید یادگیری الکترونیکی را از نو تعریف کنیم. در حال حاضر مردم در حال فاصله گرفتن از یادگیری سنتی و بلندمدت با چند هدف یادگیری هستند و به سمت یادگیری میکرو (micro learning) حرکت می‌کنند که از مجموعه‌ای از مطالب آموزشی مختصر مانند ویدئوها، برنامه‌های کاربردی و منابع اینترنتی تشکیل شده است. آینده یادگیری الکترونیکی می‌تواند بصورت مجموعه‌ای از منابع ویدیوئی، فایل‌های راهنمای قابل دانلود و حل تمرینات باشد.

۳- از چندین سبک یادگیری پشتیبانی می‌کند، با اینکه ویدئو عمدتاً یک رسانه بصری است اما فرصت پشتیبانی از سبک‌های یادگیری متعدد را نیز فراهم می‌سازد. ویس اور (صدایی که پس از تکمیل شدن فیلم به آن اضافه می‌شود) برای فراگیران شنودی محبوبیت زیادی دارد درحالیکه متون آموزشی برای افرادی مناسب است که خواندن را ترجیح می‌دهند. رونوشت‌های متنی و منابع قابل دانلود را نیز می‌توان در این تجربه قرار داد. برای فراگیران جنبشی، ویدئوهای بصری مناسب است. در فایل‌های ویدیوئی همه موارد اساسی پوشش داده می‌شوند.

۴- بار شناختی را کاهش می‌دهد، بار دیگر در مورد مثال نحوه استفاده از دوربین فکر کنید. به نظر شما خواندن یک دفترچه راهنما نیازمند انرژی بیشتر است یا تماشای یک ویدئو؟ اغلب افراد تماشا کردن را راه راحتتری برای یادگیری می‌دانند و معمولاً زمانیکه افراد راحتتر باشند احتمال بیشتری دارد که اطلاعات را یاد بگیرند.

 ویدئو در آموزش مجازی

۵- سبب فعالیت، سرگرمی و شادی شما می‌شود فایل‌های ویدئویی فعالیت و درگیر شدن افراد و توجه آنها به آموزش را راحتتر می‌سازد. برای افزایش بیشتر این فعالیت، میتوان فرصتهای تعامل را در بین کلیپ‌های ویدیوئی را برای راه حل‌های فراگیر-محور اضافه کرد. فراگیران را باید با تصمیم‌گیری روبرو کرد و با توجه به انتخاب آنها، یک کلیپ ویدیوئی نقش خاصی را بازی می‌کند و حس کنترل را به آنها میدهد. آنها با اجازه دادن به کاربران برای تعامل با ویدئو با جلو بردن ویدئو، نگه داشتن آن و رد کردن قسمت‌های تکراری، این تجربه را برای آنها فراهم می‌سازند که بتوانند از پایگاه‌هایی مانند یوتیوب و شبکه‌های اجتماعی استفاده کنند. آیا شما در حال حاضر در یادگیری الکترونیکی از ویدئو استفاده می‌کنید؟

امید است این مجموعه در مسیری که از ویدئو برای یادگیری استفاده می‌کند بتواند به شما کمک کند.

دوره amos کارگاه آموزشی مدیریت  – کارگاه آموزشی آماری

مطلب قبلیمطلب بعدی

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است