ژورنالهای جعلی

ژورنالهای جعلی(Fake) یا هایجک شده  (  hijacked  )

ژورنال های جعلی ژورنال هایی هستند که با نام و اعتبار برخی ژورنال های معتبر کار می کنند ولی در واقع ارتباطی با آن ژورنال ها ندارند. عمدتا افراد سودجو به سراغ ژورنال هایی می روند که به صورت پرینتی در حال فعالیت می باشند . این افراد با ساخت یک وب سایت با نام و مشخصات ژورنال اصلی شروع به کلاهبرداری از محققین نموده و با دریافت مبالغ بالا مقالات آنها را چاپ می کنند. متاسفانه در سالهای اخیر حجم زیادی از مقالات چاپ شده در این ژورنال های جعلی (Fake) و به سرقت رفته (hijacked journals) به ایرانیان تعلق دارد. ژورنالهایی همچون Jökull با ضریب تاثیر(Impact Factor) برابر ۱٫۶، Bothalia Journal با ضریب تاثیر(Impact Factor) برابر ۱٫۰، ژورنال ISI به نام WULFENIA با ضریب تاثیر(Impact Factor)برابر ۰٫۲ و … از این دسته ژورنالها هستند.

 

۱- Archives des Sciences
ژورنال Archives des sciences یک ژورنال معتبر و مشهور مربوط به انجمن فیزیک و تاریخ طبیعی ژنو است که به صورت آنلاین هایجک (سرقت) شده است. دو وبسایت مرتبط با این ژورنال وجود دارد که یکی از آنها جعلی و دیگری واقعی می باشد. تا چندی پیش وقتی در گوگل نام این ژورنال  جستجو می شد متاسفانه وبسایت مرتبط با ژورنال جعلی اول ظاهر می شد. وبسایت مرتبط با ژورنال واقعی توسط SPHN منتشر می شود و آدرس آنSociété de Physique et d’Histoire Naturelle می باشد. تاکنون انتشارات SPHN شماره های چندانی را به صورت آنلاین منتشر نکرده است.

ژورنالهای جعلی

 

آدرس وب سایت جعلی این ژورنال www.archiveofscience.com می باشد که به طور منظم در ازای دریافت مبالغی (حدود ۵۵۰ دلار) مقالاتی در ارتباط با رشته های مختلف را چاپ می کرد که البته در حال حاضر این وبسایت مسدوداست.
۲- Bothalia Journal
این ژورنال توسط انسیتو ملی تحقیقات گیاه شناسی آفریقای جنوبی و از سال ۱۹۲۱ در این کشور به چاپ می رسد و Impact Factor آن ۰٫۸۵ می باشد. این ژورنال که در حوزه مطالعات گیاهان، مطالعات زیستی و کشاورزی آفریقا فعالیت دارد جزء ژورنالهای معتبر در این زمینه می باشد. ژورنال Bothalia همچون بسیاری از ژورنال های معتبر دیگر مورد سرقت اینترنتی قرار گرفته است. کلاهبرداران برای این ژورنال چاپی وب سایتی را طراحی نموده اند  و از طریق آن اقدام به دریافت پول و چاپ مقالات مختلف در همه زمینه های علمی می نمایند. وبسایت جعلی این ژورنال و ایمیل تبلیغاتی آن برای  اطلاع محققین در این قسمت ارائه می شود.

ژورنالهای جعلی

ژورنالهای جعلی

۳- Bradleya
Bradleya ژورنالی است که وابسته به انجمن کاکتوس بریتانیا است و به صورت کتاب سالانه سالی یک بار به چاپ می رسد. این ژورنال توسط گروهی هایجک شده (به سرقت رفته) و با دریافت مبالغی مقالات مختلف را چاپ می نماید. فرآیند سرقت یک ژورنال بدین ترتیب است که افرادی یک وب سایت دیگر برای یک ژورنال می سازند و از طریق تبلیغ محققین را فریب می دهند تا مقالاتشان را برای آنها ارسال نمایند و در ازای چاپ هر مقاله مقادیری را دریافت می نمایند. گاهی این افراد به سراغ ژورنال های چاپی که نسخه ندارند می روند و برای این ژورنال ها نسخه الکترونیکی می سازند. در مورد ژورنال Bradleya دو وب سایت وجود دارد یک وب سایت مربوط به ژورنال واقعی است که آدرس آن www.bcss.org.uk/brad.php می باشد و یک نسخه هایجک شده وجود دارد که آدرس آن www.britishedu.org.uk می باشد. وبسایت هایجک شده این ژورنال تمامی مقالات را به صورت چکیده در اختیار کاربران قرار می دهد و برای نسخه کامل مقالات نیز دوباره مقادیری را دریافت می نمایند که بر خلاف قوانین مجلات (open access که باید دسترسی به آنها برای عموم آزاد باشد) می باشد.

ژورنالهای جعلی

۴- Jokull Journal
ژورنال Jokull یک ژورنال چاپی و معتبر است که از سال ۱۹۵۱ در ایسلند به چاپ می رسد. Jokull به معنی یخچال طبیعی است و این ژورنال وابسته به انجمن یخچال های طبیعی ایسلند (Jöklarannsóknafélag Íslands) می باشد. این ژورنال که به صورت آنلاین فعالیت کمی دارد چند سال پیش توسط کلاهبرداران (scammers) هایجک شد( به سرقت رفت). سارقان این ژورنال یک وبسایت تقلبی به نام این ژورنال و با ISSN این ژورنال ساختند و مقالات مختلفی را پذیرش می کنند.

ژورنالهای جعلی ژورنالهای جعلی ژورنالهای جعلی

۵- Nationalpark-Forschung in der Schweiz
این ژورنال که وابسته به پارک ملی سویس است توسط کلاهبرداران مورد سرقت قرار گرفته است.کلاهبرداران از طریق وب سایتی با همین نام اقدام به چاپ مقالاتی در زمینه های مختلف علمی می کنند و در ازای چاپ هر مقاله مبلغی حدود ۲۰۰ دلار از نویسندگان دریافت می نمایند.

ژورنالهای جعلی

 

۶- Mitteilungen Klosterneuburg
ژورنال Mitteilungen Klosterneuburg ژورنال انولوژی اتریش می باشد که به صورت آنلاین فعالیتی ندارد. این ژورنال توسط کلاهبرداران اینترنتی هایجک شد بدین ترتیب که آنها یک وب سایت با نام این ژورنال ساختند و مشخصات آن را جعل کردند تا از این طریق بتوانند نظر نویسندگان و محققان رابه خود جلب کنند و مقالاتشان را برای آنها ثبت کنند. برخلاف بیشتر ژورنالهای هایجک شده دیگر، نسخه واقعی این ژورنال نیز open access می باشد و به همین خاطر محققین زیادی بدون شک و تردید نسبت به ماهیت این ژورنال مقالات خود را جهت چاپ برای این ژورنال ثبت  کردند.

ژورنالهای جعلی ژورنالهای جعلی

۷- Pensee
ژورنال Pensee از سال ۱۹۳۹ توسط انتشارات Espaces Marx در فرانسه به چاپ می رسد. این ژورنال مقالاتی را در حوزه علوم اجتماعی و با تمرکز بر روی روابط بین الملل منتشر می نماید. این ژورنال معتبر که تنها به صورت چاپی فعالیت می کند متاسفانه توسط کلاهبرداران اینترنتی مورد سرقت قرار گرفت. آنها وب سایتی را با عنوان این ژورنال به ثبت رساندند و مقالاتی را در تمام حوزه های دانش بشری از شیمی تا فلسفه و مهندسی به چاپ می رسانند و در ازای هر مقاله مبالغ بالایی را دریافت می نمایند . کلاهبرداران ایمیلی را به طور گسترده برای تعداد زیادی از محققین فرستاده اند و از آنها جهت چاپ مقالاتشان در این ژورنال دعوت به عمل آورده اند

ژورنالهای جعلی ژورنالهای جعلی

۸- Wulfenia
ژورنالی است که در زمینه گیاهشناسی فعالیت دارد که توسط موزه منطقه ای کارنتیا (ایالتی در اتریش) از سال ۱۹۹۴ فقط به صورت چاپی به چاپ می رسد. این ژورنال به صورت آنلاین مورد سرقت قرار گرفته است. کلاهبرداران چندین وبسایت را برای این ژورنال طراحی نموده اند و با کپی کردن نسخه های چاپی این ژورنال سعی نموده اند برای آن اعتباری فراهم آورند و اعتماد نویسندگان را برای چاپ مقالاتشان در این ژورنال جلب نمایند و از این طریق مبالغ زیادی برای خود کسب درامد نموده اند

ژورنالهای جعلی ژورنالهای جعلی

۹- Tomas Publishing
انتشارات توماس انتشاراتی است که ۴ ژورنال جعلی را منتشر می کند که شامل: Systems Science, Education Journal, Politica Economica, Chemical Modelling. می باشد و همه این ژورنالها به دروغ ادعا کرده اند Impact Factor دارند.

 

ژورنالهای جعلی

۱۰- Science record
انتشارات Science record نیز یک انتشارات جعلی است که مقالات ژورنالهای دیگر را با کمی تغییر در وب سایت خود قرار داده و ادعا کرده است مدت زیادی مشغول فعالیت است. اکثر مقالات ارائه شده در این وبسایت در ژورنال های انتشاراتی همچون Elsevior قبلا به چاپ رسیده اند. این انتشارات با استفاده از این حقه توانسته تعداد زیادی از محققان را جهت چاپ مقالاتشان در ژورنالهای این انتشارات فریب دهد. لیست ژورنالهای این انتشارات در سال ۲۰۱۳ عبارتند از:

۱-Science Series Data Report
۲- America Scientist
۳- International Journal of Medical Discovery
۴- International Journal of Professional Artist
۵- International Research Journal of Basic and Applied sciences
۶- International Research Journal of Engineering and Technologies
۷- International Research Journal of Humanities
۸- Pioneer Architects & Urban Designers
۹- Science and Nature 10- Innova Ciencia

۱۱- International Center for Business Research.
این انتشارات نیز همچون انتشارات Science record مقالات ژورنالهای دیگر را با تغییر در عنوان و چکیده آنها در وبسایت خود قرار داده و ادعا کرده است که سابقه فعالیت طولانی دارد و مقالات علمی سطح بالای زیادی در ژورنالهای این انتشارات به چاپ رسیده اند تا از این طریق محققان را ترغیب به چاپ مقالاتشان در این ژورنال نماید.

ژورنالهای جعلی

دوره Maxqda

دوره ept

دوره msrt

آموزش پایان نامه نویسی

مطلب قبلیمطلب بعدی

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است