آموزش تحلیل آماری پرسشنامه

آموزش تحلیل آماری پرسشنامه

در این مطلب کاربردی قدم به قدم فصل 4 پایان نامه را با  عنوان آموزش تحلیل آماری پرسشنامه دنبال می‌کنیم. با ما همراه باشید.

قدم اول برای آموزش تحلیل آماری پرسشنامه آماده نمودن داده‌‌هاست

اولین چیزی در آموزش تحلیل آماری پرسشنامه مطرح می‌شود این است که شما در در فصل‌های قبلی پایان‌نامه با مطالعات خود اعداد و داده‌هایی کاملا خام  به دست آورده‌اید که دارای معنی و مفهوم خاصی نمی‌باشند. اینجاست که برای معنی بخشی به اعداد علم آمار به کمک ما می‌آید.

تحلیل موردی پایان نامه

پس بعد از جمع آوری اطلاعات، آن‌ها را پردازش می‌نماییم تا برای تحلیل آماده شوند. در این مرحله داده‌ها را مرتب کرده، تنظیم و کدگذاری کنید و سازماندهی آنها را انجام دهید.

تنظیم داده‌های خام و حذف اشتباهات و مرتب نمودن آن‌ها :

در این مرحله از آموزش تحلیل آماری پرسشنامه باید اشتباهات خود را یافته و حذف و تصحیح نمایید. تمامی داده ها را در یک قاب و فرمت یکسان قرار دهید. پرسش های بدون پاسخ باید تکمیل گردد. در صورتی که پاسخ سوالات دارای همخوانی نیست علت را مشخص کرده و پرسشنامه را تصحیح نمایید.

کد گذاری داده‌های خام :

در این مرحله از آموزش تحلیل آماری پرسشنامه باید از داده‌های مرتب شده در بخش قبل استفاده کرده و با استفاده از نرم افزار آماری خود داده‌ها را کدگذاری نمایید. در اینجا داده‌های خام به داده‌های عددی تبدیل می‌شوند.

تحلیل سریع

سازماندهی داده‌های عددی :

در ادامه آموزش تحلیل آماری پرسشنامه باید داده‌های عددی خود را وارد سیستم کامپیوتر کنید تا برای تحلیل با نرم افزار آماده شوند. این داده‌ها می توانند با روش‌های رایانه‌ای یا دستی تحلیل شوند اما امروزه بیشتر افراد تحلیل‌های خود را با رایانه و نرم‌افزارهای مخصوص انجام می‌دهند.

تجزیه و تحلیل داده ‌ها

در این مرحله آموزش تحلیل آماری پرسشنامه باید روشی تحلیلی مناسب با  نوع مطالعات خود انتخاب نمایید. به طور کلی در تحقیقات مختلف دو دسته پردازش برای داده ها وجود دارد که از آن‌ها با نام‌های روش های آمار توصیفی و استنباطی یاد می‌شود:

تحلیل پرسشنامه های پایان نامه

روش آمار توصیفی ( descriptive ) :

هدف اصلی این روش ، محاسبه کردن پارامتر های یک جامعه به وسیله‌ی سرشماری کل عناصر آن جامعه است. بسته به رشته مورد پژوهشگاه نیاز است تا شناخت کلی طریقه پراکنش کمیت‌های جامعه آماری مدنظر خود بپردازید. روش آمار توصیفی بهترین روش برای این منظور می‌باشد. این روش به شما کمک می‌کند تا تمام توصیفات و اطلاعات خود را خلاصه سازی کنید.

 اگر حجم اطلاعات کمی شما بسیار زیاد است این روش کمک خواهد کرد تا با خلاصه و سازماندهی کردن اطلاعات آن ها را قابل فهم کنید. از مواردی که در این روش به کار می رود استفاده از درصد فراوانی ، جدول توزیع فراوانی و میانگین می باشد. روش های آماری فوق را با استفاده از نرم افزارهای آماری انجام می‌دهند. با آموزش تحلیل آماری پرسشنامه همراه باشد.

روش آمار استنباطی ( inferential ) :

این نوع روش آماری که در این بخش از آموزش تحلیل آماری پرسشنامه با آن آشنا می‌شویم. بیشتر مورد استفاده محققان در برخی رشته ها در گروه انسانی مثل روانشناسی و مشاوره یا علوم رفتاری، که در آنها مطالعات به جای کل جامعه روی گروهی از جامعه هدف انجام می‌شود. و بعد از تکمیل نتایج به کل جامعه تعمیم داده می‌شود. آمار استنباطی از روش‌های آماری پیشرفته است برآورد میانگین جامعه (پارامترهای جامعه) است.تحلیل پرسشنامه

که به شما برای تعمیم اطلاعات این گروه کوچک به گروه بزرگ جامعه اصلی کمک کرده و این امر را ممکن می‌کند. محقق در این روش از مقادیر نمونه، آماره‌ها ( عددی برای توصیف یم توضیح نمونه‌برداری می‌باشد. مثل یک تابع از نمونه‌ای تصادفی که مجهول ندارد.) را محاسبه کرده و از آزمون فرض آماری و تخمین کمک می‌گیرد. و به جامعه بزرگ نسبت می‌دهد. تعمیم نمونه ( آمار توصیفی ) به جامعه ( آمار استنباطی ) در واقع شروع مبحث احتمال می باشد.

نرم افزارهای آماری مورد استفاده در تحلیل آماری

 

برای آموزش تحلیل آماری پرسشنامه باید از یک نرم‌افزار کمک بگیریم. برای این منظور با چند نرم‌افزار کاربردی از بهترین های این کار آشنا می‌شویم.

روش آمار توصیفی ( descriptive ) :

هدف اصلی این روش ، محاسبه کردن پارامتر های یک جامعه به وسیله ی سرشماری کل عناصر آن جامعه است. بسته به رشته مورد پژوهش گاه نیاز است تا شناخت کلی طریقه پراکنش کمیت های جامعه آماری مدنظر خود بپردازید. روش آمار توصیفی بهترین روش برای این منظور می باشد. این روش به شما کمک می کند تا تمام توصیفات و اطلاعات خود را خلاصه سازی کنید.

 اگر حجم اطلاعات کمی شما بسیار زیاد است این روش کمک خواهد کرد تا با خلاصه و سازماندهی کردن اطلاعات آن ها را قابل فهم کنید. از مواردی که در این روش به کار می رود استفاده از درصد فراوانی ، جدول توزیع فراوانی و میانگین می باشد. روش های آماری فوق را با استفاده از نرم افزار های آماری انجام می دهند. با آموزش تحلیل آماری پرسشنامه همراه باشد.

نرم افزار های آماری مورد استفاده در تحلیل آماری

برای آموزش تحلیل آماری پرسشنامه باید از یک نرم افزار کمک بگیریم. برای این منظور با چند نرم افزار کاربردی از بهترین های این کار آشنا می شویم.

نرم افزار SPSS: این نرم افزار معروف ترین نرم افزار مصرفی محققان و دانشجویان دنیا برای ترسیم نمودار آماری ، محاسبه همبستگی بین بین متغیر ها ، محاسبه های آماره های توصیفی ( مثل میانه ، میانگین و واریانس و… ) ، انجام دادن استنباط آماری برای پذیرفتن یا رد کردن فرضیات در پایان نامه ، تجزیه و تحلیل داده های آماری و … می باشد. اساس خروجی‌های نرم‌افزار SPSS علم آمار است. از نرم افزارهای دیگر برای تجزیه و تحلیل آماری می توانیم  به نرم افزارهای زیر اشاره نماییم:

31 جولای, 2019

با ما در تماس باشید

آدرس: تهران، میدان انقلاب، ابتدای خیابان آزادی، نبش جمالزاده جنوبی، پلاک 84، واحد 4

ایمیل: novinelcenter @ gmail .com

سایت: Novinelc.com

تلفن: 66568903-021

تلفن: 66568917-021

موبایل: ۰۹۳۷۹۶۶۴۶۰۸

درباره موسسه

مؤسسه آموزشی نوآوران دانش نوین ساینا با هدف ارتقای سطح علمی و آموزشی دانشجویان و اساتید کشور آغاز به فعالیت نموده و تمرکز خود را بر برگزاری کارگاه‌های آموزشی تخصصی و کاربردی معطوف نموده است.امیداست با برگزاری کارگاه‌های آموزشی به صورت حضوری ، مجازی و بسته‌های آموزشی مسیر آموزش و یادگیری در سراسر میهن اسلامی هموار شود.

مدیریت این گروه از شما به خاطر انتخاب خدمات ما و توصیه آن به سایرین، تشکر می‌نماید.

طراحی شده توسط حمید صالحی