وزارت علوم اعلام نمود: اساسنامه ایجاد پارک‌های فناوری خصوصی، نهایی شده است و افراد واجد شرایط که ۵ تا ۱۰ هکتار زمین داشته باشند، می‌توانند درخواست خود جهت تاسیس پارک‌های علم و فناوری را اعلام کنند. افرادی که دارای چنین شرایطی باشند، می‌توانند متقاضی تاسیس پارک‌های علم و فناوری خصوصی باشند چرا که این پارک‌ها مرکز استقرار شرکتهای دانش‌بنیان هستند.

از دیگر شرایط لازم، داشتن برنامه‌های عملیاتی و ایجاد ساختارهای مناسب می‌باشد. تصویب درخواست‌های ایجاد پارک‌های خصوصی ۳ مرحله دارد که شامل مراحل بررسی کمیته‌های تخصصی، بررسی کمیسیون پژوهش و فناوری و بررسی شورای گسترش وزارت علوم است. تا کنون چند درخواست برای ایجاد اینگونه پارک‌ها به وزارت علوم رسیده‌ است که مرحله اول را پشت سر گذاشته‌اند.

بر اساس گزارش وزارت علوم ایجاد پارک‌های فناوری خصوصی، یک مدل جدید در دنیا می‌باشد و این وزارتخانه درصدد ایجاد پارک‌های خصوصی-تخصصی می‌باشد. پیشنهاد دیگر این وزارتخانه به دانشگاه‌ها می‌باشد زیرا این یک امر مرسوم برای دانشگاه‌ها در دنیا می‌باشد و می‌تواند محل درآمدی برای دانشگاه باشد.

بر اساس آمار وزارت علوم بیشتر پارک‌های تخصصی ایجاد شده درکشور در دانشگاه‌های دولتی می‌باشند و این دانشگاه‌ها باید گام‌هایی برای خصوصی شدن پارک‌ها بردارند.

برندسازی یکی دیگر از برنامه‌های وزارت علوم برای شرکتهای دانش بنیان مستقر در پارک‌های علم و فناوری می‌باشد. وزارت علوم اعلام کرد: در این راستا بنا دارد تا در سال جاری شرکتهایی که پتانسیل برندسازی شدن را دارند، شناسایی کرده و مورد حمایت قرار دهد.

مطلب قبلیمطلب بعدی