• تنها جمله اول یک پاراگراف را بخوانید:

معمولا اصلی‌ترین مفاد یک پاراگراف در جمله اول آن گنجانده شده و شما با خواندن آن می‌توانید به کل مطلب پی ببرید.

1360266441-107

  • از جمله آخر پاراگراف صرف نظر کنید:

این جمله معمولاً یک راهنما برای شماست و غیر از آن حاوی مطلب مهمی نخواهد بود. در نظر داشته باشید که این جمله یا خلاصه‌ای از پاراگرافیست که خوانده‌اید یا توضیحی در مورد پاراگراف بعدی است که آن را نیز خواهید خواند. پس خواندن آن ضرورتی ندارد.

ba1619

  • اصطلاحات را بخوانید:

با چشم به صورت گذرا متن را بخوانید و روی اصطلاحات و کلمات کلیدی که می‌بینید تمرکز کنید. مغز شما خود بخود آنها را به یکدیگر وصل می‌کند. فراموش نکنید عمده مطالب مد نظر را از همین اصطلاحات می‌توانید بفهمید.

images (2)

  • کلمات کوچک را نادیده بگیرید:

کلماتی نظیر از، به، با، در، و …. را در نظر نگیرید زیرا که حتی بدون داشتن هیچ علمی هم مغز شما قادر به تشخیص آنهاست.

images (5)

  • دنبال نکات کلیدی باشید:

همانطور که گفته شد نکات کلیدی مضمون اصلی متن را به شما نشان می‌دهند پس سعی کنید به جملات حدود این نکات دقت کنید.

aece14f0959aa61e9e94476fb6ec05df

  • نکات را در حاشیه کتاب بنویسید:

درست است که قبلاً آموخته‌اید نکات را در کتاب یادداشت نکنید و یا اینکه چون کتاب نو خریده‌اید دوست ندارید در آن چیزی یادداشت کنید اما بهتر است بدانید این کار برای شما الزامی است. البته می‌توانید از برچسب های کوچک نیز استفاده کنید.

images (3)

  • از همه ابزار استفاده کنید:

فهرست، بالت‌ها، اسلایدبارها، ….معمولاً حاوی مطالب مهمی هستند که نویسنده به صورت تیتروار آنها را آورده است. پس حتماً از آنها استفاده کنید ضمن اینکه این مطالب به این شکل آسانتر به ذهن سپرده می‌شوند.

7777

  • به صورت سؤال یادداشت برداری کنید:

مطلبی را که می‌خوانید خود را جای طراح سوال بگذارید و سوالی برای آن طراحی کنید. اگر بخواهید می‌توانید مجموعه‌ای از این سوالات را جمع آوری کنید و قبل از امتحان آنها  را مطالعه کنید. در صورتی که لازم دانستید می‌توانید صفحه‌ای که پاسخ سوال مربوطه در آن قرار دارد را در کنار آن یادداشت کنید.

tond-khani7

  • حالت مناسبی برای مطالعه انتخاب کنید :

حالتی که در هنگام مطالعه به خود می‌گیرید بسیار مهم است و روی بازده مطالعاتی شما تأثیر می‌گذارد. برای مثال زمانی که شما در تختخواب مطالعه کنید مسلم است که ذهن شما حالت خواب به خود می‌گیرد. یا اینکه در حال خمیده نمی‌توانید به راحتی نفس بکشید. پس دقت کنید که طریقه‌ای صحیح و سلامت برای مطالعه در نظر بگیرید.

IMG11525347

  • تمرین، تمرین، تمرین:

خواندن و مطالعه سریع تمرین می‌خواهد. شما بایستی هر زمان این کار را تمرین کنید حتی زمانی که به لحاظ زمانی تحت فشار نیستید. این کار باعث می‌شود به اینگونه خواندن عادت کنید و بدون اینکه متوجه شوید این نوع خواندن در شما نهادینه می‌شود.

مطالعه

مطلب قبلیمطلب بعدی