ساختار آزمون TOEFL iBT

 این آزمون از چهار بخش ۳۰ نمره‌ای که مجموعاً زمان آزمون ۴ ساعت است. اگرچه این آزمون بخش structure را ندارد اما در بخش نوشتار و گفتار شما به دانستن آن نیاز دارید.

بخش اول یا همان Reading  به دو شکل long format یا short format است. در حالت اول شامل سه متن است که هر کدام ۲۰ دقیقه زمان دارند . البته شما می‌توانید زمان را به صورت دلخواه خودتان برای حل این سوالات تقسیم کنید. در تمام طول این مدت شما زمان را در بالای صفحه خواهید دید که در ۵ دقیقه آخر چشمک می‌زند تا به شما هشدار دهد وقت شما رو به اتمام است. اما در حالت دوم یا long format  دو متن دیگر هم علاوه بر آن سه مورد می‌بینید که البته سه تا از این پنج متن بصورت رندم تصحیح می‌شود و دو متن دیگر تنها برای ارزیابی در دوره‌های بعدی نزد ETS باقی می‌ماند. سعی نکنید با ترفندهای پیش پا افتاده آنها را تشخیص دهید زیرا که اگر آمادگی لازم را برای آزمون تافل دارید بهتر است در کمال آرامش هر پنج متن را پاسخگو باشید. در نظر داشته باشید که این دو متن نیز زمان خود را دارد و این بخش ۱۰۰ دقیقه زمان خواهد داشت. در این قسمت اگر بخواهید و زمان داشته باشید می‌توانید برگردید و سوالاتی که پاسخ نداده‌اید یا به پاسخ آنها شک دارید فکر کنید و آنها را تصحیح کنید. این بخش از آزمون نمره منفی ندارد.

bscskls_L

در قسمت دوم یا listening  اگر بخواهید در این قسمت نت‌برداری کنید تمرکز شما برای فهم ادامه آن کم می‌شود و ممکن است به ضرر شما تمام شود. بهتر است قبل از اینکه در این آزمون شرکت کنید به شدت قوای شنیداری خود را تقویت کنید و تا می‌توانید به تمرین شنیداری بپردازید تا بتوانید در این مرحله مطالب را به ذهن بسپارید. به یاد داشته باشید این مرحله امکان برگشت و تصحیح پاسخ ندارد اما چون نمره منفی ندارد توصیه می‌شود به همه سوالات پاسخ دهید.

img24556_xa_13941129-022340_

بخش سوم یا گفتاری پس از ده دقیقه استراحت آغاز می‌شود. در این قسمت سه بخش دارد که هر کدام دو سوال مشابه را در بردارند. سوال اول تعریفی از رخدادی عمومی و سوال دوم نقدی بر رد یا تأیید موضوعی از جانب شما است. شما ۱۵ ثانیه مهلت فکر کردن و ۴۵ ثانیه مهلت صحبت کردن دارید.

TOEFL-test-1c31eaf

در بخش دوم ابتدا موضوع از هدفون پخش می‌شود و سپس یک متن خواندنی برای شما نمایش داده می‌شود که ۴۵ ثانیه زمان یادداشت برداری دارید. باید بدانید که زمان بیشتری صرف این قسمت نکنید چون بلافاصله مکالمه ببین دو نفر آغاز می‌شود که در واقع سوال اول است و همچنین یک سخنرانی در یک کلاس درس پخش می‌شود که در واقع سوال دوم است. در این مرحله شما ۳۰ ثانیه زمان فکر کردن و ۶۰ ثانیه زمان صحبت کردن دارید.

در بخش سوم نیز مجدداً یک گفتگو بین دو نفر پخش می‌شود و همچنین یک سخنرانی در یک کلاس درس که ۳۰ ثانیه زمان فکر کردن و ۶۰ ثانیه زمان صحبت کردن دارید.

به یاد داشته باشید که در تمام مراحل شما بایستی به نکات کلیدی که در مکالمات و سخنرانی ها شنیده‌اید اشاره کنید ضمن اینکه در زمان فکر کردن سعی کنید پاسخ شما ایراد گرامری نداشته باشد و اینکه از انسجام محتوا برخوردار باشد. در نظر داشته باشید که با صدای رسا صحبت کنید چون اگر صدای شما به درستی نرود منجر به کسر نمره از شما خواهد بود. توجه داشته باشید که نیازی به داد زدن نیست فقط رسا صحبت کنید تا مزاحم سایر شرکت کنندگان نشوید.

1281260679

در بخش چهارم یا نوشتاری Writing  ابتدا یک متن برای شما به نمایش گذاشته می‌شود که حدودا ۲۰۰ تا ۳۰۰ کلمه است و شما سه دقیقه زمتن دارید تا آن را بخوانید. در نظر داشته باشید که نیازی به نت‌برداری نیست چون بعداً این متن برای شما به نمایش درمی‌آید فقط سعی کنید مطالب کلی را به ذهن بسپارید. سپس از هدفون مطالبی در تأیید یا رد متن ارائه می‌شود که در این زمان داوطلب باید نت‌برداری کند. سپس سوالی مطرح می‌شود که داوطلب بایستی از مطالب نت‌برداری کرده و مطالب شنیده شده متنی به صورت مستدل بیان کند. زمانی که برای نوشتن در نظر گرفته‌اند ۲۰ دقیقه است. این متن بایستی حداقل ۱۵۰ تا ۲۲۵ لغت باشد. دقت کنید که هر چه از لغات پیشرفته‌تر استفاده کنید بهتر است. سوال دوم یک سوال عمومی است که شما بایستی یک متن ۵ پاراگرافی ارائه دهید که در آن باید اصول نوشتاری کاملا رعایت شده باشد. در این مرحله شما ۳۰ دقیقه زمان دارید و متن شما بایستی بین ۳۰۰ تا ۳۵۰ لغت باشد.

مطالب مرتبط:

مطلب قبلیمطلب بعدی