مصاحبه دکتری سخت نیست !!!

موفقیت مصاحبه دکتری
بالاترین درجه تحصیل و تحصیلات عالیه دکتری می‌باشد. برای اینکه در مقطع دکتری تحصیل نمایید باید در آزمون ورودی و مصاحبه دکتری قبول شوید.

در بخشنامه مصاحبه دکتری هدف از این دوره را اینگونه بیان کرده‌اند،

هدف از دوره دکتری دستیابی به مدارج بالای علمی برای پژوهش و رسیدن به مرزهای بالای علمی و آموزشی به منظور توسعه کشور و دست آوردهای علمی آن می‌باشد. برای اینکه این مهم انجام شود فرد پس از قبولی در آزمون ورودی دکتری باید در مصاحبه دکتری که توسط دانشگاه و طبق اصول بخشنامه مصاحبه دکتری انجام می‌شود قبول گردد. بسیاری از محصلان این مقطع به دلیل اعتماد به نفس پایین قبولی در مصاحبه دکتری را به دیگری واگذار کرده و مصاحبه را از دست می‌دهند. برای این افراد و دیگران که قصد شرکت در مصاحبه دکتری دارند توصیه هایی اماده کرده‌ایم که بهتر است به آن‌ها توجه نمایند.

مصاحبه دکتری بر فعالیت‌های علمی پژوهشی و نیز ارزیابی مهارت‌های نظری و علمی و پژوهشی و توسط یک گروه تخصصی به همراه استاد راهنمای اصلی وی صورت می‌‍گیرد.

♦نکات مهم مصاحبه دکتری

جلسه مصاحبه دکتری از قبل توسط دانشگاهی که به آن برای مصاحبه دعوت شده‌اید در سایت دانشگاه اعلام می‌گردد. پس قبل از اینکه در محل مصاحبه حاضر شوید باید یک‌سری مدارک همراه خود داشته باشید. این مدارک عبارتند از:

نکات مهم مصاحبه دکتری

  1. مدارک پژوهشی

  2. مدارک آموزشی

  3. پایان نامه کارشناسی ارشد

  4. مقالاتی که چاپ کردید

  5. پذیرش‌هایی که دارید

  6. و توصیه نامه‌های اساتید.

حتما این مدارک را با خود جهت ارائه در جلسه داشته باشید، زیرا ارزیابی شما و نمره ارزیابی شما در همان جلسه انجام می‌شود و زمان برای ارائه مدارک ندارید و نبود این مدارک کاهش نمره و امتیاز شما را در پی خواهد داشت.

جلسه با معرفی خودتان شروع می‌شود بهتر است از قبل چکیده‌ای از اطلاعات خود که نکات قوت و قوی درمورد شما بیان می‌کند را آماده کنید. شما باید در معرفی خود به معرفی نام و نام دانشگاه تحصیل رشته تحصیلی ،زمینه‌های پژوهشی که داشتید و همچنین به معرفی علاقه‌مندی‌های خود بپردازید.

پس از اینکه خود را معرفی کردید اساتید حاضر سوالاتی از پایان نامه کارشناسی ارشد شما می‌پرسند بهتر است قبل از حضور در  مصاحبه دکتری پایان نامه خود را مرور کرده و بر مطالب حاضر در آن تسلط کامل داشته باشید زیرا عدم تسلط شما بر پایان‌نامه موجب کاهش امتیاز شما می‌شود.

از قبل زمینه‌های کاری مورد علاقه خود را مشخص کنید زیرا در جلسه مصاحبه دکتری درمورد زمینه‌های کاری مورد علاقه‌تان سوالاتی پرسیده می‌شود.

بهتر است در طول مصاحبه دکتری طوری برخورد کنید که موضوع پایان‌نامه دکتری خود را مشخص کرده‎‌اید و درمورد روش شناسی تحقیق نیز اطلاعات کافی در اختیار دارید زیرا در این موارد هم از شما پرسش هایی می‌شود.

برای اینکه با نحوه سوال کردن اساتید در مصاحبه دکتری آشنا شوید درمورد آن‌ها زمینه‌های مورد علاقه، کتاب‌های نوشته شده توسط ایشان و موضوعات علمی مورد علاقه آن‌ها کمی اطلاعات بدست بیاورید. این اطلاعات را می‌توانید  در سایت دانشگاه بدست بیاورید.

از برنامه‌های علمی روز دنیا اطلاعات کافی داشته باشید، مخصوصا درمورد رشته مورد نظرتان و رشته خودتان.

زبان دارای اهمیت زیادی در مصاحبه دکتری می‌باشد پس اگر مدرک معتبر زبان دارید با خود بیاورید و ممکن است از شما سوالاتی از زبان و مکالمه بپرسند پس از قبل اماده باشید.

حتما از استادان شاخص خود توصیه نامه‌هایی دریافت کنید و با خود در مصاحبه دکتری داشته باشید.

در طول مصاحبه از شما سوال می‌کنند که آیا تمام ‌وقت به تحصیل در دوره دکتری می‌پردازید و شما باید به این موضوع تعهد بدهید که تمام  وقت به تحصیل دوره دکتری می‌پردازید.

محل تامین هزینه دوره دکتری ممکن است سوال شود.

نام دانشگاه‌های دعوت شده و اولویت تحصیل شما با ذکر دلیل را نیز در مصاحبه سوال خواهند کرد.

در مصاحبه دکتری ممکن است از شما سوالاتی درسی بکنند پس درمورد رشته خود اشراف کامل داشته باشید.

داشتن رزومه قوی و پوشش مناسب نیز اهمیت زیادی دارد.

مصاحبه دکتری در یک روز و از زمانی بین ساعت هشت تا مثلا پنج انجام می‌شود پس آمادگی یک روز طولانی را داشته باشید و پس از ورود به جلسه مصاحبه دکتری خود اصلا احساس خستگی نکنید و با انگیزه و نشاط جلسه را شروع کنید تا انگیزه داشتن شما برای دوره دکتری برای اساتید حاضر در مصاحبه دکتری روشن گردد.

پس از اتمام مصاحبه به نمره‌دهی می‌رسیم

نحوه امتیاز دهی مصاحبه دکتری

گفتیم که نمره‌دهی و امتیازدهی در همان جلسه مصاحبه دکتری انجام می‌شود و شما زمانی برای ارائه مدارک ندارید ولی این نمره‌دهی بر چه اساسی است و چگونه نمره ارزیابی می‌شود. نمره‌دهی توسط اساتید طبق بخشنامه‌ای که از سازمان سنجش داده می‌شود انجام می‌گیرد علاوه برآن این نمره باید در فرم های مخصوص که برای مصاحبه دکتری به اساتید داده شده یادداشت شود. دست اساتید تا حدود مشخصی برای نمره دادن باز است یعنی حداکثری دارند.

طبق بخشنامه مصاحبه دکتری شما از قسمت مقالات پژوهشی تا ۲۲نمره میتوانید دریافت کنید.

از قسمت مقالات علمی تا ۶ امتیاز کسب میکنید.

مقالات چاپ شده در کنفرانس ها ۴امتیاز میتوانید کسب کنید.

تالیف یا ترجمه کتاب ۴ امتیاز میتوان بدست آورد.

امتیازات آموزشی مرتبط با معدل که طبق جدول بخش نامه داده می‌شود.

مدرک زبان معتبر تا ۸ امتیاز دارد.

در مصاحبه ۳۰ امتیاز تخصصی دارید که توسط اساتید داده می‌شود بر اساس تسلط فرد بر حوزه تحصیل ،نوآوری و دیدگاه بر رشته فرد ،توانایی پاسخ سوالات، تعهد برای حضور تمام وقت، شخصیت و نحوه تعامل و برخورد شما در مصاحبه دکتری ،نگرش و اطلاعات گسترده شما ،توانایی تصمیم‌گیری در موقعیت‌های بحرانی که این موارد توسط اساتید در طول مصاحبه دکتری تعیین می‌شود و به شما امتیاز می‌دهند.

31 اکتبر, 2019

با ما در تماس باشید

آدرس: تهران، میدان انقلاب، ابتدای خیابان آزادی، نبش جمالزاده جنوبی، پلاک 84، واحد 4

ایمیل: novinelcenter@gmail.com

سایت: Novinelc.com

تلفن: 66568903-021

تلفن: 66568917-021

موبایل: ۰۹۳۷۹۶۶۴۶۰۸

درباره موسسه

مؤسسه آموزشی نوآوران دانش نوین ساینا با هدف ارتقای سطح علمی و آموزشی دانشجویان و اساتید کشور آغاز به فعالیت نموده و تمرکز خود را بر برگزاری کارگاه‌های آموزشی تخصصی و کاربردی معطوف نموده است.امیداست با برگزاری کارگاه‌های آموزشی به صورت حضوری ، مجازی و بسته‌های آموزشی مسیر آموزش و یادگیری در سراسر میهن اسلامی هموار شود.

مدیریت این گروه از شما به خاطر انتخاب خدمات ما و توصیه آن به سایرین، تشکر می‌نماید.

طراحی شده توسط حمید صالحی